Barokní fara rok 1764

Barokní fara rok 1764

Číslo zakázky:0361
Typ nabídky:Prodej
Stav zakázky:Prodáno
Jaroslav  Kalabza, MBA
Realitní specialista
Telefon: 722 955 521
Telefon kancelář: 722 955 521

Cena na vyžádání

Cena k jednání

Kontaktovat makléře

Podrobné informace
Celková plocha7610
Zastavěná plocha1000
Rok výstavby1764-72
Rok rekonstrukce2001
Stav budovypřed rekonstrukcí
Zdroj vodyveřejný vodovod
Kanalizaceveřejná kanalizace
Popis

Svého času překrásná barokní fara s výraznou mansardovou střechou a šindelovou krytinou. Stavitelem r. 1764-1772 i pár kroků vzdáleného pozdně barokního kostela Sv. Vavřince r. 1764-1768, s kterým je fara provázaně historicky spojena (pro bydlení duchovního), je výrazný barokní stavitel František Tomáš Jedlička, který byl vůdčí osobností východočeského stavitelství. Ke spolupráci přizval slavného malíře Josefa Kramolína, který patřil ke generaci českých pozdně barokních umělců. V prvním patře fary jsou k vidění jeho skvostné fresky ve zdobných rámech.

Pozdně barokní fara byla do velké míry soběstačná. I dnes k ní dosud náleží hospodářství na pozemku 7.610 m2, na kterém se nachází dvůr s několika dnes již polorozpadlými hospodářskými budovami (stodoly, stáje), rybník, zahrada, ovocný sad. V zahradě je pramen a také studna.   

Současná stavební podoba evokuje české baroko, tedy léta 1780-1820. Nová šindelová střecha z roku 2001 je věrnou kopií té původní. Fara původně vznikla na dosud dochovaných zbytcích tvrze, či panského dvora z 16. a 17. století (r. 1624 kupuje Svinčany Jan Josef z Thunu, který kostel i faru nechal vystavět), přičemž právě tento monumentální a mohutně klenutý prostor velké haly v přízemí, tzn. sala terrana je nejcennější dochovanou místností datovanou kolem r. 1700, kterou dosud (zatím) hodnotově narušuje o mnoho let později dodělávaná vestavba. Podoba reprezentačního sálu, jehož stěny pokrývají romantické krajinářské scény Josefa Kramolína s figurální stafáží, je datována přibližně o sto let později. V budově je dochován cenný soubor historických oken a dveří.

Roku 1954 opustil faru poslední farář a církev přestala (za totalitního režimu) objekt využívat. Fara tudíž sloužila několika obecním nájemníkům k bydlení a také jako dočasná knihovna obce Svinčany, která v 70. letech dopustila v prostředí fary výstavbu bytových domů. Od roku 2002 je fara zase v soukromém vlastnictví. Pouze exklusivní zprostředkovatel má klíče a pro vážné zájemce je připraven s prohlídkou.

Nemovitost vhodná pro znalé v mnohých možnostech získání zásadních a vysoce štědrých dotačních titulů s kombinací například rodinnou stavební firmou. Zajímavý je i pohled na bonitu zahrad 4.428 m2 plně zahrnutých v územním plánu pro výstavbu, přičemž nemovitou kulturní památkou jsou stávající objekty a stavební parcely o celkové výměře 3.182 m2. Tento historický klenot si však zaslouží jiný směr a to značně oprášit například pro podnikatelskou aktivitu spojenou do výjimečného rodinného sídla.

Staňte se i Vy nějak výrazněji součástí historie. Obnovte si svůj rybník, kde před Vámi chovali ryby v 16. a 17. století. Vychutnejte si nejen v horkém létě víno, či pivo v chladném monumentálním přízemí sala terrana (Genius loci) s původní kamennou dlažbou, kde v těchto dosud dochovaných klenbových prostorech i přes 350 let starých, dělali to samé možná před Vámi. Ustajte si koně (přilehlé hospodářské stavení), chovejte ovce, nebo si jen tak užívejte 7610 m2 svého vlastního pozemku kde se tvořily a ubíhaly dějiny.